Co jsou to ochranné nápoje a proč by měly být vhodné pro sportovce i pro běžné uživatele?

Ochranné nápoje zní jako jakási kouzelná formulka, která za nás všechno vyřeší. Rozhodně se ale nejedná o univerzální ochránce života. Ve své podstatě jsou ochranné nápoje především výživovým doplňkem – suplementem, který pomáhá udržet tělo v dobré kondici.

Společně s nimi se ale automaticky počítá také s tím, že přichází kvalitní strava a spánek, aby opravdu vše fungovalo dohromady. Mnozí přitom propadají představám, že jsou suplementy vhodné jenom pro vrcholové sportovce. To ale není žádná pravda!

Co obsahují klasické ochranné nápoje?

Pokud se nezaměříme na konkrétní typ nápojů, tak jsou ochranné nápoje vybaveny především kvalitními vitamíny, stopovými prvky a minerály. Hlavním smyslem takového nápoje je především to, abychom měli dostatečné množství látek, které nám sice dostačují v opravdu drobném množství, ale na základě toho se i hůře shánějí a v drobném množství se i konzumují. Jedná se tak o suplementy podobné vitamínovým komplexům.

Proč je ale používat?

Hlavním důvodem, proč ochranné nápoje opravdu používat, je nerovnováha mezi výdaji a příjmy spojenými s vitamíny a stopovými prvky. Zatím co v potu dokážeme vyloučit ohromné množství těchto látek, tak ve stravě už nemusíme dostatečné množství přijmout. Využít také ochranné nápoje jako suplement k posílení přirozené stravy není nic na škodu. Zcela naopak, pokud tělo má látek dost, tak je jednoduše vyloučí společně s přirozenými trávícími procesy.

Nejde jen o sportovní záležitost!

Pro většinu lidí je automaticky suplement otázkou jen pro sportovce. Pravdou je, že enormní vytížení na fyzické i psychické úrovni u sportovců zvyšuje rychlost a intenzitu ztrácení všech podstatných látek. Mimo toho samotného je ale důležité zmínit, že ochranné nápoje využijí i ostatní ze stejných důvodů. Pokud pracujete hlavou, tak jste vystavení zvýšenému stresu. Naopak u manuálních prací pak tělo dostává naloženo více než od lecjakého tréninku. Do je hlavní důvod, proč byste i v případě že nesportujete neměli, jakkoliv podceňovat nutnost kvalitní suplementace.