Hlavní specifikace, které dělají QR kód tak moc dobrou technologií

QR kódy sice ještě nedávno byly zcela neznámou záležitostí, ale již od svého prvopočátku si napříč širokou veřejností dokázaly najít neuvěřitelnou oblibu. Hlavním důvodem je jejich jednoduchost, a především potom dostupnost pro kohokoliv.

Zatímco klasické čárové kódy je nutné registrovat a platit jejich vyčlenění pro konkrétní účel, tak QR kódy odkazují na nejrůznější informace i zdarma. Také z toho důvodu jsou tak moderní aplikace, informační portály a mnohé další vybaveny právě QR kódy.

Opravdu dostupná možnost kódu

Věděli jste, že pokud byste chtěli klasický čárový kód, tak to automaticky znamená, že musíte zaplatit a registrovat u oficiálního registrátora daný čárový kód. Navíc v takovém případě musí mít kdokoliv, kdo jej bude číst, také adekvátní čtečku vybavenou správným algoritmem. Všechny tyto nevýhody mohou představovat nepříjemnosti, které ale QR řeší svojí dostupností. Existují prémiové kódy, které jsou placenou službou, ale pro běžné účely vám klasické volně dostupné verze postačí.

Ohromné množství designových možností

Zatímco u klasického čárového kódu kvůli zachování čitelnosti máme poměrně dost striktně určený vzhled, jsou v tomto ohledu QR kódy zcela odlišnou kategorií. Většinou vám dokáže nabídnout i volně dostupný generátor QR kódů velice jednoduchou a intuitivní možnost, jak upravit design. Kódy mohou být v různých barvách, v různých velikostech, a dokonce mohou být jejich součástí i samotné obrázky. Jakmile je pak QR kód vygenerovaný, teoreticky mohou být zásahy problémem, během jeho generování ale není sebemenší komplikace s grafickými úpravami.

Měnící se obsah je naprosto bez potíží

U klasického čárového kódu může být problémem chvíle, kdy se změní obsah na koncové adrese. Ve své podstatě dojde k tomu, že nemusí už čárový kód ukazovat správné hodnoty. Vedle toho dynamické QR kódy dokážou nabídnout možnost neustálé změny koncových dat. Přitom se nemusí měnit jejich podoba a schopnost je bez problémů číst zůstává neporušena. Fungují tak víceméně jako jakási fyzická obdoba odkazů, které známe z webových stránek. Dokud máme odkaz, je jedno jak se obsah mění.