Výcvik koní je velice komplexní a dlouhodobá záležitost, která vyžaduje spoustu trpělivosti a osobního přístupu. Přitom platí stejně jako u celé řady jiných aktivit, že čím dříve s ním začneme, tím jednodušší bude a bude mít do budoucna pro koně mnohem větší význam.
Hlavním důvodem je fakt, že jsou i koně nejvíce učenliví právě v období prvních let života, kdy se mnohem jednodušeji automatizují mnohé procesy. My se dnes podíváme na to, jaké vybavení by vám rozhodně nemělo chybět do prvních výcvikových kroků.
Odměňování je naprostým základem
Motivace funguje snad u každého živého tvora stejně. Pokud máme jistotu, že nám přinesou naše aktivity kýžené ovoce, tak automaticky můžeme počítat s větší chutí pracovat a držet se plánů. U koní jako u jiných zvířat je takovou odměnou hlavně pamlsek. Přímo pamlsky pro koně seženete už i pro drobná hříbata. Vždy myslete na to, že dávkování takových součástí stravy by mělo být opravdu citlivé a mimo jiné také na to, že musí kůň stále považovat daný pamlsek jako odměnu za dobře odvedenou práci, a ne jako každodenní samozřejmost.
S udidlem musíte začít co nejdřív
Udidlo je základní pomůckou pro jízdu na koni. Napomáhá nám koně koordinovat, a především pracovat na tom, jak moc rychle a aktivně se bude pohybovat v různých směrech. Z toho důvodu bychom nikdy neměli začínat s touto tréninkovou pomůckou pozdě. Zcela naopak, jen co dokáže hříbě ovládnout základní potřeby, tak bychom udidla pro koně měli začít používat. V mládí si na něj velice rychle zvyknou a díky tomu tak nebudou při prvních jízdách nervózní a vzpurní.
Kvalitní péče o zdraví koně
Měli bychom mimo jiné klást také opravdu velký důraz na to, v jak kvalitní zdravotní píči kůň je. Během tréninků se totiž mohou ukazovat problémy jako je únava, nebo pohybové potíže. Jejich sledování nám může pomoci upravit plán tak, abychom nemohli koni ublížit a případně nasadit doplňky jako je typický Alavis MSM pro koně, který pomáhá ochránit pohybový aparát zvířete. Tak či onak, přestat sledovat zdravotní stav koně bychom neměli nikdy.